Konstrukcja – tajemniczy świat linii

Witam Was na moim blogu po raz pierwszy!

W tym artykule chcę Was zapoznać z konstrukcją odzieży. W jakim celu? Może jako inspiracje dla młodych ludzi, którzy poszukują pomysłu dla siebie.

Na to ,co chcieliby robić w życiu. Może po prostu aby przybliżyć jeden z etapów powstawania odzieży, zanim jako gotowy produkt znajdzie się na półkach sklepów i będzie cieszyć swoim wyglądem, a także pomoże klientom w realizacji fantazji o swoim wyglądzie.

Konstrukcja odzieży to przenoszenie wymiarów z trójwymiarowej bryły, jaką jest sylwetka ludzka,na dwuwymiarową, płaszczyznę jaką jest forma konstrukcyjna.

Może jednak zacznę od początku. Widzimy na wystawie sklepów wyeksponowane ciekawe modele, lub w czasopismach modowych, zdjęcia modelek w wystylizowanych ubraniach. Często zaskakujące połączenia. Kardigan w zestawie z sari lub żakiet tweedowy do
poszarpanych dżinsów. Projektanci często przesuwają granice ,celowo łamiąc zasady. Niekonwencjonalne zestawienie tkanin lub kolorów. Dlaczego? Bo moda musi „żyć”! Szukają inspiracji dla tworzenia nowych stylów. Ich pomysły zmierzają do nieskończoności. No i super! Gdy powstał już projekt, wędruje on w ręce konstruktora, którego zadaniem jest za pomocą linijki, kilku krzywików i ołówka tchnąć życie w ten rysunek. I to jest najpiękniejsze!

Każdy konstruktor po kilku latach pracy widzi gotowy wyrób w rozczłonkowanych elementach płaskich (szablonach). Wierzcie mi lub nie, każde cięcie w ubiorze jest dla mnie intrygujące. W głowie wyobrażam sobie kształt szablonów,które składają się na dany wyrób. Pomyślicie sobie: jaka to musi być nudna praca konstruktora – takie kreślenie linii. Nic bardziej mylnego. To jest bardzo twórcze działanie. Umysł konstruktora ma włączoną funkcję wyobraźni, który jest ważnym aspektem emocjonalnym w naszej pracy. To nas uskrzydla! Taki proces kształtowania linii konturowych i linii cięć modelowych, tak aby otrzymane elementy odzieżowe odpowiadały pod względem proporcji i kompozycji, konstruktorzy nazywają modelowaniem. Oprócz tego konstruktor ma jeszcze wiele do zrobienia przy wykonywaniu formy. Pomijając już wszelkie ustalenia z projektantem o rodzaju tkanin i sposobu wykończenia, zastosowania dodatków. Ubranie musi być funkcjonalne. Odzież nie tylko okrywa nasze ciało. Odzież musi być wygodna w użytkowaniu. Musimy czuć się w nich dobrze. Wiadomo, że modny wygląd często wymaga poświęcenia oraz rezygnacji z komfortu. Mam tu na myśli wysokie szpilki,wąskie spodnie biodrówki czy mini spódniczki. Generalnie konstruktorzy dążą do do tego, abyście czuli się swobodnie w swoim ubraniu i żeby dobrze „leżały”. To zadanie konstruktora.

Chciałam Wam jeszcze dla ciekawostki przedstawić wykresy siatki konstrukcyjnej, od której zaczyna się praca konstruktora. Tu ścisły umysł matematyka przydaje się ogromnie. Rozrysowanie takiej siatki konstrukcyjnej wymaga skupienia. Umysł konstruktora to połączenie twórczego myślenia z umysłem ścisłym.

Czy rozumiecie coś z tego? Jeżeli tak tzn że macie zmysł konstruktora. Jeżeli nie to dobrze, bo to moje rewiry, mój zaczarowany świat zamknięty w liniach prostych i krzywych. Odcinkach długich i krótkich. Jeżeli kogoś zainteresowałam swoim artykułem o konstrukcji , w pojęciu bardzo ogólnym, to bardzo się cieszę. Zapraszam wszystkich do tego mojego świata, bo to moja pasja i moja praca , w której nigdy się nie nudzę.

W następnym artykule opowiem Wam o stopniowaniu rozmiarów. To też jest zadanie konstruktora: przygotować szablony w innych rozmiarach.

Autor

administrator