Stopniowanie – mały, duży, większy i największy

O czym będzie ten artykuł? Tak jak obiecywałam w poprzednim wpisie o stopniowaniu odzieży czyli uzyskiwaniu szablonów w różnych rozmiarach.

Wchodzimy już na wyższy poziom wtajemniczenia. Zastanawiam się od czego zacząć ,żeby wzbudzić zainteresowanie tematem tak jak mi się to udało w poprzednim artykule. Wchodząc do sklepu z odzieżą mamy do wyboru jeden model w kilku rozmiarach. Oczywistą rzeczą jest że wszyscy nie jesteśmy tacy sami. Mówi nam o tym jedna z dziedzin naukowych jaką jest Antropologia ,która zajmuje się zmiennością cech fizycznych. Podstawową techniką badawczą jest Antropometria. Zajmuje się ona wymiarami ludzkiego ciała, aby opracować tabele wymiarów antropometrycznych. Ojej! Ile trudnych słów. No ale ostrzegałam wchodzimy na wyższy poziom. Podsumowując: Zebrała się grupa technologów, przemierzyła ogromną liczbę ludzi, utworzyli tabele wszystkich wymiarów ludzkiego ciała. Na podstawie tych tabel ustalono jak proporcjonalnie zmieniają się obwody i długości, ustalono stopnie przyrostu i przypisano rozmiary. To matematyka w czystej postaci : średnia arytmetyczna , przyrosty proporcjonalne itd…Czyli stopniowanie to pomniejszanie lub powiększanie szablonów biorąc pod uwagę różne typy sylwetek. Stopniowanie to nie tylko pomniejszanie lub powiększanie po szerokości ale także skracanie i wydłużanie po długości.

Stopniowanie szablonów rozpoczynamy od sprawdzenia wszystkich elementów,które będziemy ze sobą zszywać. Wyznaczamy punkty spotkań na różnych długościach. Będą one pomocne przy konfekcjonowaniu. Najważniejszym etapem jest wyznaczenie linii prostych ,które posłużą do wyznaczenia kąta prostego prostopadłych przechodzących przez charakterystyczne punkty stopniowania. Konstruktor porusza się w/g tych linii rozsuwając szablon po szerokości i po długości. Dla lepszego zrozumienia tego o czym piszę:

Zadanie konstruktora nie jest proste. Opracowywanie szablonów do produkcji jest na granicy sztuki i techniki. Sztuka dąży do estetycznej bryły co często wymaga abstrakcyjnego postępowania konstruktora. Tu liczy się praktyka , wyobraźnia i bagaż doświadczeń jakie zbieram w czasie mojej kariery zawodowej. Skrupulatnie przechowuje w moich szarych komórkach. Mam nadzieje że ich pojemność jest nie ograniczona. Technika to odwzorowanie kształtu człowieka tak aby uszyta odzież okrywała ciało i dawała swobodę ruchu w każdym rozmiarze. Wracając do tej oczywistości jaką jest zróżnicowanie naszych sylwetek. Pomiary te wykazały ,że proporcja ciała człowieka znacznie odbiega od kanonów piękna ciała ludzkiego przyjętych przez artystów. Wniosek nasuwa się jeden. Budowa ludzkiej sylwetki nie odpowiada marzeniom estetycznym…

PODSTAWOWE TYPY SYLWETEK

Czy i kto może sprawić aby marzenia stały się realne?

> Antropolog – tylko mierzy

> Artysta – rysuje człowieka proporcjonalnym

> Konstruktor? – widząc autentyczną i rzeczywistą sylwetkę może zmienić bardzo dużo.

Poprzez odpowiednie cięcia fakturę tkanin, wzór. To jego zadanie! Doprowadzić do właściwej proporcji i nadać jej estetyczną bryłę. Tu dominującą rolę odgrywa projektant! Ważna jest ścisła współpraca między tymi profesjonalistami. Powiedzmy sobie szczerze najlepszy projektant to ten,który zna podstawy konstrukcji, a najlepszy konstruktor – śledzi najnowsze trendy mody. Myślę że tym tematem zajmę się w następnym artykule. Opowiem o sekretach mody i inspiracjach kreatorów mody.

Autor

administrator